5 sprawdzonych sposobów na ból gardła u dziecka – znasz je wszystkie?

Ból, obrzęk, zaczerwienienie gardła – gdy dziecko ma podobne objawy, warto przede wszystkim zastanowić się nad ich przyczyną. Czy jest to przeziębienie, czy może infekcja bakteryjna? Tego typu rozróżnienie pozwala podjąć dalsze kroki, wprowadzić odpowiednie leczenie i skutecznie łagodzić ból. Jak sprawdzić, co dzieje się z gardłem dziecka i jak ulżyć mu w dyskomforcie?

Przyczyny bólu gardła

Ból gardła jest jednym z głównych objawów przeziębienia, za które odpowiadają wirusy. Rozprzestrzeniają się drogą kropelkową lub też poprzez bezpośredni kontakt z patogenem, np. przeniesienie wirusa z brudnych rąk wprost do ust lub nosa. U dzieci jest to niemalże nie do zatrzymania, a biorąc pod uwagę ich jeszcze nie do końca rozwinięty układ immunologiczny, najmłodsi mogą przeziębiać się nawet 8-9 razy w ciągu roku. Warto więc przede wszystkim postawić na prewencję i wzmacnianie odporności dziecka – pomaga w tym m.in. propolis, witamina D, ale też aktywność fizyczna!

Jeśli jednak dochodzi do infekcji, należy wiedzieć, że w leczeniu zakażeń wirusowych, antybiotyk nie jest konieczny. Terapia opiera się przede wszystkim na łagodzeniu objawów.

Wirus czy bakteria?

Antybiotykoterapia niezbędna jest zaś przy infekcjach bakteryjnych. Niestety, czasami możemy mieć problem z rozróżnieniem, czy dziecko (lub my sami) zaraziło się bakterią czy wirusem. Objawy są podobne – ból, obrzęk, zaczerwienienie, pieczenie gardła, gorączka, nieżyt nosa, ogólne osłabienie, ból głowy, mięśni etc.

Różnica polega przede wszystkim na intensywności oraz tempie pojawiania się symptomów. Choroby powstałe na bazie bakterii rozwijają się nawet w kilka godzin i od razu siła objawów jest bardzo mocna. Jeśli zaś chodzi o infekcje wirusowe, pojawiają się stopniowo, a nasilenie symptomów osiąga swoje apogeum w 3-4 dniu choroby.

Pomocne w odpowiedniej diagnozie mogą być też dodatkowe wskazówki, np. w postaci pojawiających się pleśniawek. Afta na gardle może świadczyć o zakażeniu wirusowym – odpowiada za nie wirus Herpes Simplex, któremu mogą towarzyszyć nie tylko pleśniawki, lecz także inne zmiany zapalno-nadżerkowe.

Sposoby na ból gardła u dziecka

Niezależnie jednak od źródła choroby, warto mieć w zanadrzu sprawdzone sposoby na łagodzenie bólu gardła. Dlaczego to tak istotne? Nawet jeżeli dziecko zaraziło się infekcją bakteryjną, to antybiotyk zniszczy głównie przyczyny infekcji. Męczące są zaś przede wszystkim symptomy i to ich zmniejszenie przynosi ulgę. Co zatem pomoże osłabić bolące gardło u dziecka?

 

  • Soda oczyszczona

Soda ma właściwości antyseptyczne oraz przeciwzapalne. Zmniejsza też obrzęk tkanek gardła, co istotnie wpływa na poprawę komfortu mówienia, przełykania, a nawet oddychania. Sodę warto stosować przede wszystkim w formie płukanki – wystarczy wymieszać szklankę ciepłej wody z łyżeczką sody oczyszczonej. Dziecko powinno płukać gardło rano i wieczorem (można zwiększyć częstotliwość do 3 razy dziennie).

 

  • Zioła

Jednym z ziół, które ma działanie przeciwzapalne, ale także łagodzące (również w przypadku występowania aft), jest szałwia. Działa przeciwutleniająco, dezynfekująco, niszczy grzyby oraz hamuje rozwój bakterii. Z niej także można przygotować napar do płukania gardła (pamiętajmy, aby był odpowiednio ostudzony!). Dobrze sprawdzi się również pod postacią inhalacji.

 

  • Pastylki do ssania i inne profesjonalne środki apteczne

W aptekach bez recepty znajdziemy zarówno pastylki na gardło, aerozole, jak i roztwory do płukania, które miejscowo znieczulą, zadziałają antyseptycznie i nawilżająco. Jednym ze składników tego typu środków jest benzydamina, która ma również właściwości przeciwzapalne oraz zmniejszające obrzęk. Należy jednak pamiętać, aby przed zastosowaniem tego typu preparatów zawsze dokładnie przeczytać ulotkę i dostosować lek do wieku dziecka – podstawą jest bezpieczeństwo!

 

  • Siemię lniane

Siemię lniane działa na tkanki łagodząco, nawilżająco oraz regenerująco. Napar z siemienia pozostawi na gardle swego rodzaju ,,warstwę ochronną” i stworzy barierę przeciwko drobnoustrojom oraz dodatkowym podrażnieniom. Ułatwi też gojenie się stanów zapalnych, które już pojawiły się w gardle dziecka.

Napar ze zmielonego siemienia można stosować w formie płukanki, ale także napoju popijanego małymi łyczkami. Jako że jego smak może nie odpowiadać dziecku, warto dodać łyżeczkę miodu, który dodatkowo wzmocni działanie terapeutyczne napoju.

 

  • Miód

Jest to jedno z smaczniejszych „lekarstw” na gardło. Oprócz waloru smakowego ogromnym plusem są jego właściwości przeciwzapalne, przeciwwirusowe, przeciwbakteryjne, bakteriobójcze, łagodzące, nawilżające, regenerujące etc.

Jak może stosować go dziecko? Po pierwsze, warto dodać łyżeczkę miodu do ciepłego mleka lub naparu ziołowego. Po drugie, możemy zrobić z niego środek podobny do pastylek do ssania – nabierz łyżeczkę skrystalizowanego miodu, który dziecko powinno przetrzymać w buzi i ssać aż do całkowitego rozpuszczenia. Dzięki temu miód będzie miał dłuższy czas kontaktu z podrażnionymi tkankami. Taka metoda leczenia na pewno spodoba się najmłodszym!