Karmienie piersią jest rekomendowane przez ekspertów. Może ono jednak powodować pewien dyskomfort. Aby go zminimalizować, sprawdź nasze 3 porady!
Naturalne karmienie piersią jest metodą polecaną, ponieważ wspiera właściwy rozwój dziecka już od pierwszych dni jego życia. Skład pokarmu matki jest wówczas optymalnie dobrany do potrzeb najmłodszych – zawiera duże ilości białka, witamin, soli mineralnych, a także ciał odpornościowych, które wpierają rozwój niemowlęcia.
Nie bez znaczenia pozostaje także fakt, że podczas karmienia piersią matka i dziecko pozostają w bezpośrednim kontakcie, co wpływa pozytywnie na dalszy rozwój fizyczny oraz emocjonalny dziecka.
Karmienie dziecka piersią ma zatem wiele zalet. Z drugiej jednak strony może ono powodować dyskomfort u kobiety, na przykład związany z bolesnością piersi czy pękaniem brodawek sutkowych. Są jednak sposoby na to, aby zmniejszyć te dolegliwości!
Lanolina na brodawki sutkowe
Podczas karmienia piersią brodawki sutkowe mogą boleśnie pękać, a także ulegać podrażnieniu. Właśnie dlatego warto je odpowiednio pielęgnować.
W tym celu doskonale sprawdzą się naturalne specyfiki, na przykład Lanolina HPA® od firmy Lansinoh. Można stosować ją nie tylko na brodawki sutkowe, ale także na inne podrażnione i przesuszone miejsca na twarzy i na całym ciele.
Poduszka do karmienia
Aby karmienie było jeszcze wygodniejsze, warto zdecydować się na zakupienie specjalnej poduszki do karmienia. Dzięki niej można łatwo przybrać najwygodniejszą pozycję dla siebie oraz dla dziecka, zmniejszając przy tym obciążenie mięśni.
Do wyboru mamy wiele rodzajów poduszek do karmienia, na przykład w kształcie spaghetti, litery L czy też C.
Żelowe kompresy na piersi
Bolesność piersi można zredukować wtedy, gdy zastosujemy specjalne kompresy żelowe od firmy Lansinoh, które zostały zaprojektowane przez specjalistów.
Kompresy żelowe Lansinoh mogą być stosowane zarówno na ciepło, jak i na zimno. Redukują bóle piersi, zmniejszają obrzęki, łagodzą podrażnienia, ułatwiają wypływ pokarmu. Są także łatwe w używaniu wraz z laktatorem, przyspieszając pobieranie pokarmu.