Odpowiednio zbilansowana dieta ma wpływ na zdrowie człowieka w wielu jego aspektach. Ma ona również znaczenie w profilaktyce i przebiegu chorób układu krążenia. My wiemy, że zdrowe serce to zbożowe serce – dlaczego? Mówią o tym badania!
Choroby układu krążenia można zaliczyć do niechlubnego grona chorób cywilizacyjnych, do których również należą między innymi cukrzyca typu drugiego, czy otyłość. Leczenie ich jest bardzo ważne, jednak badania naukowe pokazują, że przy odpowiedniej profilaktyce można zmniejszyć ryzyko i czas ich wystąpienia. Aby postawić na zdrowie, należy zadbać nie tylko o regularną aktywność fizyczną, ale także odpowiednią dietę.
W chorobach układu krążenia szczególnie polecana jest dieta DASH (Dietary Approaches to Stop Hypertension), która dedykowana jest walce z nadciśnieniem tętniczym. Chociaż nazwa odnosi się tylko do podwyższonego ciśnienia, jej stosowanie jest zalecane również w profilaktyce chorób serca. Co ciekawe, zajmuje też zaszczytne drugie miejsce w rankingu najlepszych diet świata z 2022 roku. Na czym polega?
Dieta DASH to przede wszystkim nisko przetworzone produkty spożywcze, duża ilość warzyw i owoców, a także odpowiednio zbilansowane posiłki. Jej twórcy zwracają również uwagę, jak ważną rolę pełnią w niej produkty zbożowe. Zalecają, aby były one spożywane nawet do 6 – 8 porcji w ciągu dnia. W szczególności warto wzbogacić dietę o kasze i płatki. Ich dodatek do posiłków może znacznie zmniejszać ryzyko chorób serca.
Chociaż na choroby układu krążenia chorują przede wszystkim osoby dorosłe, szerzenie ich profilaktyki jest również niezwykle ważne wśród dzieci i młodzieży. Szczególnie dlatego, że właśnie w tym czasie budowane są nawyki żywieniowe, które będą kontynuowane i wzmacniane w przyszłości. Także w tej grupie wiekowej płatki zbożowe mają dobroczynne działanie, a ich dodatek do śniadania może zmniejszać ryzyko chorób układu krążenia. Pełnoziarniste płatki śniadaniowe czy gryczanka z dodatkiem pysznych sezonowych owoców będzie nie tylko urozmaiceniem diety dziecka, ale dostarczy im też wielu ważnych do rozwoju składników odżywczych.
W przypadku chorób układu krążenia warto zwrócić szczególną uwagę na płatki owsiane. Ich dodatek do potraw nie tylko obniża stężenie cholesterolu całkowitego, ale również ciśnienie krwi, dlatego zdecydowanie warto pamiętać o nich w codziennej diecie. Ze względu na swój uniwersalny smak mogą być świetnym składnikiem nie tylko śniadania, ale także obiadu czy szybkiej przekąski.
Kasza gryczana, jaglana, a może płatki owsiane lub jęczmienne? Na śniadanie, obiad czy lunch do pracy? Jakiejkolwiek formy nie wybierzesz, będziesz krok bliżej do zdrowego serca!