Metody neutralizacji skutków oparzeń, a także sposoby ich późniejszego leczenia zależą od samego rodzaju oparzeń oraz ich skali. Jeśli w przypadku oparzeń lekkich i średnich domowe sposoby likwidacji oparzeń czy przynajmniej częściowej ich neutralizacji mogą przynieść wymierny efekt, to już w przypadku poparzeń trzeciego stopnia (oparzenia ciężkie), konieczna będzie profesjonalna pomoc medyczna.
O profesjonalną pomoc warto prosić także w przypadku poparzeń chemicznych, gdy nie znamy sposobów neutralizacji działania żrących substancji lub podjęte przez nas działania nie przynoszą żadnych rezultatów, a wręcz odwrotnie, pogarszają stan poparzonej osoby. Oczywiście w przypadku typowych poparzeń zawsze należy reagować natychmiast, starając się schłodzić poparzoną część ciała przy pomocy zimnej wody – tak postępujemy nawet w przypadku oparzeń ciężkich.
Szybkie działanie kluczowym elementem
Szybkie działanie i natychmiastowe schłodzenie poparzonego miejsca pomoże powstrzymać proces uszkodzenia tkanek, co oczywiście przełoży się na czas późniejszej rekonwalescencji poparzonego. Zimna woda jest najlepszym sposobem na oparzenia praktycznie każdego rodzaju – pomijając poparzenia chemiczne. Nawet w przypadku ciężkich oparzeń, gdy uszkodzeniu uległa znaczna część powierzchni ciała, a rany mają charakter częściowo otwarty, poparzone miejsca warto przynajmniej przez kilka minut schładzać zimną wodą. Ważne – poparzonej osoby nie obkładamy lodem i nie układamy do wanny, ponieważ może to skutkować hipotermią i w jeszcze większym stopniu zaszkodzić poszkodowanej osobie.
W przypadku oparzeń lekkich i średnich, uszkodzone miejsce przemywamy zimną wodą przez czas 10-30 minut (w zależności od stopnia poparzenia) do momentu wyraźnego wychłodzenia i ustąpienia uczucia pieczenia. Poparzony fragment ciała najlepiej schładzać pod strumieniem bieżącej, zimnej wody.
Schłodzenie i opatrunek – zabezpieczenie przed komplikacjami
Po schłodzeniu oparzonego miejsca, jeśli zachodzi taka konieczność, należy przygotować czysty opatrunek i przy jego pomocy zabezpieczyć ranę, tak by pozostawała sucha i nie była drażniona przez czynniki zewnętrzne. Jeśli na powierzchni ciała w miejscu oparzenia pojawią się bąble, w żadnym wypadku nie należy ich przekuwać. Oczywiście na rynku znaleźć można wiele środków na oparzenia, które pomogą w łagodzeniu skutków lekkich, a czasem nawet średnich oparzeń, ale równie dobrze możemy posiłkować się znanymi od wieków domowymi sposobami neutralizacji skutków oparzeń.
Napary z ziół?
Popularnym, domowym sposobem na oparzenia, są napary z różnego rodzaju ziół. Najpopularniejsze z nich to wyciągi z nagietka, rumianku czy czarnego bzu. Ich główną zaletą jest działanie bakteriobójcze oraz do pewnego stopnia regenerujące, wspomagające proces gojenia rany. Uszkodzoną powierzchnię skóry wystarczy kilka razy w ciągu dnia przemyć wystudzonym naparem, każdorazowo osuszyć i ponownie zabezpieczyć czystym opatrunkiem. Taki sposób postępowania zapobiegnie powstaniu ewentualnej infekcji, a także przyspieszy cały proces gojenia rany powstałej w skutek oparzenia. Popularną metodą dezynfekcji oparzonych miejsc jest również ich przemywanie spirytusem lub innym, czystym alkoholem. Tego typu sposób działania zalecany jest jednak jedynie w przypadku lekkich oparzeń, gdy powierzchnia skóry nie została wyraźnie naruszona i gdy nie mamy do czynienia z otwartą raną. Alkohol jako środek dezynfekcyjny na oparzenia średnie i ciężkie jest nie wskazany!
Gdy domowe sposoby zawiodą…
Jeśli domowe sposoby radzenia sobie z oparzeniami zawodzą, zawsze można sięgnąć po specjalistyczny środek na oparzenia, których dziesiątki rodzajów dostępnych są od ręki w każdej aptece. Skuteczność działania takich specyfików zwykle ogranicza się jednak jedynie do neutralizacji objawów lekkich oparzeń. W przypadku poważniejszych uszkodzeń skóry lub otwartych ran, które są konsekwencją ciężkich poparzeń, każdorazowo warto skontaktować się z lekarzem, który wdroży odpowiedni sposób postępowania. W skrajnych przypadkach często zachodzi konieczność hospitalizacji poparzonej osoby, ponieważ rozległe lub głębokie oparzenia zawsze stanowią poważne ryzyko dla zdrowia, a nawet życia poszkodowanej osoby.
Autor artykułu Artykuł został przygotowany przez firmę Hydrosil.pl produkującej linię produktów Hydrosil – na oparzenia. |