Sielskie pejzaże, przestrzeń i ludzie, którzy wiedzą, co to znaczy żyć zgodnie z rytmem natury. Piotr Świderski wprowadza widzów w świat, którego okruchy można jeszcze znaleźć na wschodnich rubieżach.
Świderski jest artystą fotografikiem, który tak jak jego mistrzowie z lat 70. i 80., używa analogowego aparatu i czarno-białych klisz. Te „niedzisiejsze” narzędzia pozwalają mu wydobyć z fotografowanych miejsc i osób to, czym jego dzieła najbardziej zachwycają – spokój, nostalgiczną zadumę i naturalne piękno. Sam tak mówi o prezentowanej w Centrum im. Zamenhofa wystawie:
Zdjęcia składające się na wystawę „Kresowe Wędrówki” powstały na przestrzeni lat 2005-2012 podczas moich wyjazdów, spacerów czy plenerów fotograficznych na terenie Podlasia. Wędrówek samotnych i z przyjaciółmi. Zdjęcia nie opowiadają jednak tylko o fizycznym przemierzaniu przestrzeni, jest to też wędrówka w czasie. Moja prywatna wyprawa w przeszłość, wycieczka mojej pamięci do lat dziecięcych – na wieś, gdzie się wychowałem. Wspominam je i tęsknię. Na zdjęciach ukazać chciałem też dwie inne wędrówki – drogami napotykanych przeze mnie na szlaku osób oraz w nicość, dokąd odchodzą piękne podlaskie krajobrazy, a także ostatnie pokolenie ludzi w nie wrośniętych.
Data: 14.12.2012 – 05.01.2013
Miejsce: Centrum im. Ludwika Zamenhofa
Wstęp: wolny
Źródło: Centrum im. Ludwika Zamenhofa
Zdjęcie użyte w artykule: Piotr Świderski