10 powszechnych mitów na temat aranżacji wnętrz

Kiedy ktoś z Twoich bliskich urządzał mieszkanie, na pewno słyszałeś stwierdzenia typu: „Ciemne kolory pasują tylko do dużych pomieszczeń.”, „Musimy zainwestować w kosztowne wyposażenie – przynajmniej posłuży nam na długie lata.” Może nawet nie zwracałeś uwagi na te słowa, do czasu, kiedy przyszła Twoja kolej na urządzanie mieszkania. A może wręcz przeciwnie – sam kierowałeś się tymi zasadami, a teraz borykasz się z aranżacyjną nudą i pragniesz to zmienić.

Poznaj mity aranżacyjne – porady powtarzane przez mnóstwo osób, które najczęściej okazują się pomyłką. Czas zmierzyć się z prawdą! Pożegnaj się z nudnym wystrojem urządzonym wedle utartych schematów. Czas przekonać się, że niedrogie i pomysłowe rozwiązania są receptą na oryginalną i stylową aranżację.

Ładnie i praktycznie znaczy drogo

Nie wierz w to, że piękna aranżacja, to konieczność wydania fortuny. Pamiętaj, że każde drogie wyposażenie ma swój tańszy odpowiednik. Wiele osób powie w tym miejscu, że wyższa cena to lepsza jakość. Jednak każdy przedmiot po czasie zużywa się. Prędzej czy później odnowa wystroju będzie nieunikniona. Zwróć uwagę również na to, że nie zawsze cena idzie w parze z jakością. Czasem tańszy i droższy produkt posiadają podobny skład, dlatego zawsze warto zapoznać się ze wszystkimi ofertami przed wyborem tej jednej.

Ciemne kolory tylko do dużych pomieszczeń

Mit argumentowany tym, że ciemne kolory optycznie pomniejszają pomieszczenia. Jest to prawda. Jednak sprawdza się to tylko jeśli pomalujemy wszystkie ściany na ciemny kolor. Natomiast wprowadzenie ciemnych akcentów do małego pomieszczenia nie spowoduje, że stanie się ono mniejsze. Wszystko zależy od dodatków i całej kompozycji pomieszczenia.

Jeśli mały pokój urządzony jest w jasnych barwach, a Ty uzupełnisz go ciemnymi meblami, dodatkami czy nawet pomalujesz jedną ścianę na czarno, to nie pomniejszysz w ten sposób wnętrza. Wystarczy odpowiednio dawkować ciemny kolor w aranżacji. Nie musisz całkowicie rezygnować z tych barw. Przeczytaj więcej o urządzaniu małych mieszkań w tekście 7 sposobów na funkcjonalne urządzenie kawalerki.

Nie można mieszać stylów

Według wielu osób wymieszanie stylów skończy się kiczowatym i niespójnym wystrojem mieszkania. Tak jak w przypadku kolorów, wystarczy sprawdzić, co można ze sobą połączyć i uważać, by nie przesadzić z różnorodnymi akcesoriami. Do stylu skandynawskiego możesz wprowadzić elementy glamour. Minimalistyczny wystrój możesz uzupełnić nowoczesnymi dodatkami. Kombinacji, jakie możesz stworzyć, jest całe mnóstwo. Wystarczy nie bać się wnętrzarskich eksperymentów.

Białe wnętrza są niepraktyczne i surowe

Ponownie wracamy do kolorów. Biały wystrój jest obecnie bardzo modny i chętnie stosowany w aranżacjach wnętrz. Jednak istnieje spora grupa osób, która twierdzi, że biel uczyni wystrój pomieszczenia nieprzytulnym. W dodatku będziemy borykać się z licznymi zabrudzeniami.

Biel może wyglądać bardzo przytulnie. Wystarczy wprowadzić do aranżacji dodatki, takie jak dywany z miękkim włosiem, poduszki dekoracyjne, obrazy czy zdjęcia na ścianach. Sposobów na nadanie przytulności białym wnętrzom jest tyle, ile jesteś w stanie wymyślić

Białe materiały wcale nie muszą szybko się brudzić. Wybieraj tkaniny wysokiej jakości. Nie będą one żółkły, a jeśli regularnie sprzątasz mieszkanie, nie masz powodu, by martwić się szybkie zużycie białych dekoracji.

Meble muszą być przysunięte do ściany

To chyba najbardziej szokujący mit z naszej listy. Ten zabieg stosuje chyba każdy, a trzeba mieć na uwadze, że meblami można świetnie rozdzielić pomieszczenia.

Na przykład: posiadasz kuchnię połączoną z salonem. Aby stworzyć granicę między tymi pomieszczeniami, stawiasz między nimi regał lub kanapę. Tak samo jest w przypadku, kiedy posiadasz sypialnię połączoną z salonem. Komoda bądź szafka z telewizorem to praktyczne wykorzystanie przestrzeni, które w dodatku wygląda bardzo stylowo.

Stół i krzesła muszą być w jednym stylu

To prawda, że jeśli stół i krzesła w jadalni będą do siebie pasować, to wnętrze będzie wyglądać poprawnie i ładnie. Jednak nie trzeba dopasowywać ich do siebie, by stworzyć wyjątkową aranżację wnętrz.

Możesz kupić jeden model krzeseł, ale w różnych kolorach. Możesz dobrać elementy wyposażenia na zasadzie kontrastu, np. biały stół i czarne krzesła. Możesz postawić na sprawdzone duety barw – szary stół i żółte krzesła. Jednolity komplet jest prostą drogą do aranżacyjnej nudy.

Lampa w centralnym punkcie pokoju

Mimo że już wiele mówi się o małej funkcjonalności takiego rozmieszczenia oświetlenia, to dalej jest to chętnie stosowany zabieg w wielu domach. Lampa sufitowa zawieszona w centralnym punkcie pokoju bez dodatkowego oświetlenia wspomagającego, nie oświetli dobrze całego pomieszczenia. W wielu przypadkach tego typu reflektor sufitowy nie jest nawet konieczny. Za pomocą kupionych online nowoczesnych kinkietów, lamp stojących czy pojedynczych lamp wiszących możesz stworzysz ciekawą kompozycję oświetlenia. Dzięki takiemu zestawieniu każdy fragment wnętrza będzie odpowiednio doświetlony.

Zasłony i firany – para obowiązkowa dla każdego pokoju

Kolejny mit do obalenia. Wiele ludzi uważa, że zestaw składający się z zasłon i firan nada wnętrzu przytulności. Jednak nie do każdego wnętrza pasuje to połączenie.

Zasłaniając okno firaną i zasłoną sprawiasz, że do pokoju dostaje się znacznie mniej światła słonecznego. Wpływa ono pozytywnie na nasze samopoczucie, więc po co się tak szczelnie przed nim zabezpieczać? Zasłony i firany gromadzą w sobie bardzo dużo kurzu, co niekorzystnie wpływa na nasze zdrowie.

Dlatego rozważ wybór tylko jednego z tych rozwiązań. Nie obawiaj się, że pokój będzie wyglądał nieprzytulnie. Sama zasłona lub firanka w zupełności wystarczą. Przytulności wnętrzu dodadzą promienie słońca, kolory ścian i dekoracje.

Lodówka małą galerią sztuki

Jest to bardzo często spotykane w domach. Prace artystyczne dzieci lub ich zdjęcia wieszamy na lodówce, czyniąc z niej małą galerię sztuki. Jednak kuchnia i lodówka niekoniecznie są miejscami, gdzie te dzieła prezentują się najlepiej.

Zdjęcia i rysunki możesz włożyć w ramki i powiesić na ścianie, gdzie będą prezentowały się znacznie lepiej. Możesz również ułożyć je na komodzie bądź powiesić swobodnie na sznurku – możliwości jest bardzo dużo. Uczynisz z prac swoich dzieci dzieła, które będą oryginalną ozdobą pokoju dodającą mu przytulności i ciepła.

By wnętrza wyglądały oryginalnie, konieczna jest pomoc architekta

Wskazówki eksperta na pewno są bardzo pomocne, ale niekonieczne. Jeśli nie masz zmysłu zmysłu stylistycznego, to w sieci znajdziesz mnóstwo poradników, z których dowiesz się, co z czym łączyć albo jak dopasowywać kolory.

Za oryginalny design wnętrz głównie odpowiadają dekoracje. W internecie znajdziesz masę pomysłów na stylowe ozdoby. Często są niedrogie lub możliwe jest samodzielne ich wykonanie. Nie wierz w mit, że stylowe wnętrze wymaga pomocy architekta. Sam się nim stań!