Warszawa, 15.03.2022 r. – Przeszli naprawdę sporo, zarówno metaforycznie – nosząc w sobie ogromny bagaż trudnych doświadczeń – jak i dosłownie, przemierzając długą i wyboistą drogę. Jak długą? Trudno to dziś nawet oszacować, ale teraz zbierają siły na kolejny, duży krok. W stronę bezpiecznego życia, zdrowia, kontynuacji edukacji czy uregulowanej sytuacji prawnej. Uchodźcom i uchodźczyniom pomaga w tym Fundacja Ocalenie, która od 15 marca br. rusza z kampanią „Wspieramy tych, którzy przeszli najwięcej”, zachęcającą do przekazania 1% podatku na rzecz wsparcia potrzebujących, którzy przybyli do naszego kraju. A ich liczba błyskawicznie się zwiększa – jak podaje Straż Graniczna, od początku inwazji Rosji na Ukrainę polską granicę przekroczyło ponad milion osiemset tysięcy osób.[1]
Trwający miesiącami kryzys na polsko-białoruskiej granicy czy wojna w Ukrainie, która z dnia na dzień w gwałtowny sposób zaczęła obejmować kolejne obszary kraju, pokazują tylko, że nie musimy szukać daleko, by znaleźć miejsca, w których ludzie nie mogą czuć się bezpiecznie. Uchodźczynie, uchodźcy, imigranci i imigrantki, którym od 2000 roku pomaga Fundacja Ocalenie, to osoby, które wiele przeszły, by nie przebywać codziennie w cieniu zagrożenia. Ich droga przekłada się na rozmaite dystanse, ale zmierza w jednym kierunku – stabilnego, bezpiecznego życia, umożliwiającego dostęp do pracy, opieki zdrowotnej i edukacji. Dlatego organizacja startuje z najnowszą kampanią, zachęcającą do przekazania 1% podatku na rzecz pomocy jej klientkom i klientom. Dzięki zebranym środkom będą oni mogli postawić kolejny krok, tj. uzyskać potrzebną pomoc prawną, przebrnąć przez niezbędne formalności, zapisać dzieci do szkoły czy znaleźć pracę. A takie wsparcie może się teraz okazać ważniejsze niż kiedykolwiek.
– Jako fundacja w ciągu lat działalności udzieliliśmy pomocy dziesiątkom tysięcy osób z doświadczeniem migracji, które znalazły się w trudnej sytuacji życiowej. To zarazem zbiór historii, które dzięki wsparciu w różnych obszarach, mogły zakończyć się pozytywnie. Osoby, które skorzystały z naszej pomocy, mogły bowiem wykonać kolejny, ważny krok w stronę stabilnego, bezpiecznego życia – tłumaczy Kalina Czwarnóg, Członkini Zarządu Fundacji Ocalenie.
– Jednak zdajemy sobie sprawę, że na nasze wsparcie czeka jeszcze wielu potrzebujących, zwłaszcza z uwagi na dramatyczną sytuację w Ukrainie. Nasze linie nieustannie pozostają przeciążone, skrzynki mailowe pękają w szwach, a wolontariusze i wolontariuszki wykonują ogromną pracę w terenie, świadcząc doraźną pomoc m.in. na granicy. I to się w najbliższym czasie nie zmieni. Dlatego tegoroczna kampania pozostaje dla nas kluczowa – dzięki 1% z deklaracji podatkowych będziemy w stanie udzielić wsparcia na większą skalę – dodaje Anna Chmielewska, Członkini Zarządu Fundacji Ocalenie.
Dużo przeszli, by móc stworzyć bezpieczny dom
Na potrzeby kampanii, opatrzonej hasztagiem #KOLEJNYKROK, powstał spot w formie animacji, do którego głos podłożyła znana aktorka Magdalena Różczka. W materiale możemy zobaczyć dziecko, które rozpoczyna długą drogę, w trakcie której dołącza dorosła osoba. Przez cały ten dystans widzimy jedynie ich nogi oraz tło zmieniające się na kolejnych etapach trasy – od wojennych obrazków, po lasy i morze. Ostatecznie docierają oni do Polski, gdzie mają swoje bezpieczne miejsce do życia. Twarzy bohaterów spotu jednak nie ujrzymy – w podobnej, trudnej i wymagającej wsparcia sytuacji może bowiem znaleźć się każdy z nas.
Spot można obejrzeć, klikając tutaj.
– Tworząc koncepcję najnowszej kampanii, wraz z towarzyszącym jej spotem, chcieliśmy zwizualizować, jak ogromne, dosłownie i metaforycznie, bywają dystanse pokonywane przez uchodźczynie i uchodźców i z jakim wysiłkiem to się wiąże. A także pokazać, że nawet pomimo dramatycznych przejść, z pewną pomocą, można dotrzeć do celu i znaleźć spokojne, stabilne miejsce do życia. Muszę przyznać, że kiedy rozpoczynaliśmy pracę nad tegoroczną kampanią, nie spodziewaliśmy się z czym przyjdzie nam się mierzyć już za chwilę – mówi Piotr Bystrianin, Prezes Zarządu Fundacji Ocalenie.
Na krok składa się wiele działań
Na metaforyczny kolejny krok, który uchodźcy i uchodźczynie pokonują tak w kampanii, jak w rzeczywistości, składa się tak naprawdę wiele elementów, dlatego Fundacja Ocalenie świadczy wielowymiarową pomoc. Organizuje działania adaptacyjno-integracyjne, warsztaty antydyskryminacyjne czy lekcje języka polskiego. Zapewnia również pomoc psychologiczną i prawną. Tworzy świetlice dla dzieci, a także aranżuje miejsca pobytowe. Jednocześnie fundacja dostarcza paczki żywnościowe oraz ubraniowe. Prowadzi również Centrum Pomocy Cudzoziemcom w Warszawie i w Łomży, a wolontariusze i wolontariuszki organizacji wspierają także potrzebujących w pobliżu polsko-białoruskiej granicy. Obecnie fundacja mocno angażuje się w pomoc osobom przybywającym z Ukrainy. Wszystko po to, aby uchodźczynie, uchodźcy, imigranci, imigrantki, repatriantki i repatrianci mogli zbudować nowe, godne życie w Polsce.
W jaki sposób przekazać swój 1% podatku?
Od 2019 roku Urząd Skarbowy sam rozlicza za nas PIT-37 lub PIT-38. Każda osoba płacąca podatek może zobaczyć przygotowany dla siebie dokument i samodzielnie wprowadzić w nim zmiany, np. zgłosić przysługujące jej ulgi lub też wskazać organizację pożytku publicznego, którą chciałaby wesprzeć 1% podatku. Wśród nich do wyboru jest Fundacja Ocalenie. Wystarczy zalogować się na www.podatki.gov.pl i kliknąć opcję „Wybierz organizację” lub „Zmień organizację” w swoim dokumencie e-PIT. Następnie wybrać zaś z listy nr KRS Fundacji Ocalenie, czyli 0000030279. Nie trzeba wskazywać przy tym celu szczegółowego – wówczas osoby pracujące w fundacji same ocenią, na które działania środki są obecnie najbardziej potrzebne. Co ważne, osoby, które wsparły fundację w zeszłym roku, nie muszą wprowadzać jej danych ponownie – zostanie ona automatycznie wpisana w tegorocznym zeznaniu podatkowym.
Koncepcję kreatywną kampanii opracowało K2 Create. Za działania PR-owe odpowiada agencja 24/7Communication. Produkcją spotu zajęła się Grupa Vidoq. Więcej informacji o działaniach fundacji znaleźć można na https://ocalenie.org.pl.
[1] Straż Graniczna na Twitterze, https://twitter.com/Straz_Graniczna/status/1503634696764370944 (dostęp 15.03.2022).