Piękne i zadbane uzębienie to nasza wizytówka. Wszyscy chcemy mieć białe i błyszczące zęby, ale często nie wiemy, jak to osiągnąć. Na higienę jamy ustnej nie trzeba poświęcać dużo czasu – kluczem jest regularność i odpowiednie nawyki.
Do dentysty powinniśmy chodzić na kontrole co najmniej raz w roku. Zwykle wybieramy się do tego lekarza, gdy odczuwamy ból. Niestety, wtedy może być za późno. Lepiej poddawać się kontrolom częściej, bo mała dziurkę łatwiej załatać, niż poddać się leczeniu kanałowemu. Stomatolog może też pomóc zadbać o urodę uzębienia, na przykład ściągając z niego kamień, co da efekt wybielenia.
Szczotkowanie
Zęby powinno się myć co najmniej dwa razy dziennie, a najlepiej po każdym posiłku. Jednak ostrożnie – trzeba odczekać minimum pół godziny po jedzeniu, ponieważ w tym czasie kwasy zostają zneutralizowane. Myjemy zęby okrężnymi ruchami, wymiatając nieczystości od góry do dołu. Wybierając szczoteczkę najlepiej zdecydować się na miękką lub średnią, która nie uszkodzi dziąseł. Szczoteczkę wymieniamy co trzy miesiące – w tym czasie zużywa się włosie i między nim gromadzą się bakterie. W żadnym wypadku nie należy zębów szorować.
Czyszczenie przestrzeni między zębowych
Samą szczoteczką nie wyczyścimy zębów wystarczająco. Włosie nie dociera w przestrzenie między zębami. Do ich czyszczenia wybierzmy nić dentystyczną – odwijamy jej kawałek, zaczepiamy o palce i delikatnie czyścimy szpary, jednocześnie uważając, aby nie uszkodzić dziąseł. Wskazane jest również płukanie jamy ustnej specjalnym płynem. Można go używać po myciu zębów, aby na dłużej zachować świeżość lub przed, w celu rozmiękczenia nalotu. Do usunięcia bakterii z języka możemy użyć szczoteczki ze specjalnie wyprofilowaną główką. Na zębach znajduje się 20% bakterii i zanieczyszczeń, dlatego należy dbać o higienę całej jamy ustnej.
Dobór odpowiedniej pasty
Pasta do zębów powinna być dobrana do naszego wieku i potrzeb. Dla dzieci potrzebne są specjalne pasty, o odpowiedniej zawartości fluoru. Najmłodsi powinni używać specyfików o małej jego zawartości – dzieci często połykają pastę, co może być szkodliwe. Dlatego kupując pastę dla malucha, powinniśmy zwrócić uwagę, czy jest ona przeznaczona dla dzieci i czy posiada odpowiednie atesty. Warto też nauczyć dziecko, że odpowiednia ilość pasty odpowiada wielości małego groszku, a nie pokrywać całą szczoteczkę, jak pokazują reklamy.
Dla dorosłych, którzy nie maja problemów z uzębieniem, odpowiednia jest większość past dostępnych w drogeriach. Wiele osób sięga po pasty wybielające – trzeba mieć jednak świadomość, że efekt ich stosowania nie jest trwały. Ich działanie polega na mechanicznym ścieraniu osadów lub na drobinkach dających optyczne złudzenie wybielenia. Na rynku jest też szeroki wybór preparatów dla osób cierpiących na nadwrażliwość zębów. Warto zadbać również o dziąsła i przyzębie, stosując pasty łagodzące objawy paradontozy. Duży wybór past do zębów znajdziesz tutaj.
Wybielanie zębów
Pasty wybielające nie zawsze dają wymarzony efekt, a mogą powodować nadwrażliwość. Co robić więc, aby mieć śnieżnobiały uśmiech? Można wykorzystać paski wybielające lub żel, który nakłada się na noc. Po kilku zastosowaniach nasze zęby powinny stać się bielsze. Bezpieczniejszy i jednocześnie bardziej spektakularny efekt osiągniemy oddając się w ręce specjalisty. Stomatolog zaproponuje scalling, czyli usuwanie kamienia, piaskowanie lub profesjonalne wybielanie żelem.
Artykuł został przygotowany przy współpracy z serwisem Nokaut.pl. |